mcrblg-header-image

search

Zapora Wodna w Solinie – zachwyca cały rok


Największa w Polsce zapora wodna. Największa w regionie baza wypoczynkowa. Najpiękniejsze krajobrazy. Najbardziej dziki region Polski, a nawet Europy. O Solinie można mówić i pisać godzinami. Ze względu na walory przyrodnicze i krajobrazowe uważana jest za najpiękniejszy zakątek Polski. Już wiele lat temu docenili to pierwsi, po wojnie osadnicy, którzy przyjeżdżali tutaj w poszukiwaniu pracy i najczęściej zostawali na stałe.

Aby Zalew Soliński mógł powstać, konieczne było zatopienie kilku wsi, kościołów i cmentarzy. Do dzisiaj, przy niskim stanie wód, w Wołkowyi można zobaczyć pozostałości po osadach. Powstanie zbiornika wiązało się z przesiedleniem wielu ludzi. Niektórzy z nich powyjeżdżali do miasta, innym zaoferowano domy w sąsiednich wioskach. Na pewno wiązało się to z wieloma dylematami, bo nie było łatwo patrzeć jak woda pochłania dorobek całego życia. Dzisiaj zapora chroni okoliczne miejscowości przed powodziami, produkuje energię i jest największą atrakcją turystyczną Bieszczad.

Oświetlona nocą tama to fantastyczne miejsce na wieczorne spacery. Ciekawostką jest to, że konstrukcję możemy zwiedzić od środka i zobaczyć jak to wszystko działa. Już sama świadomość, że znajdujemy się kilka metrów poniżej poziomu jeziora robi wrażenie. Jeszcze bardziej potęgują go drobne przecieki na ścianach.

Solina jak i całe Bieszczady obfitują wiele zabytków architektury sakralnej. Można się nawet wybrać na wędrówkę szlakiem drewnianych cerkwi – po całych Bieszczadach rozrzuconych jest ich ponad 60. Jeśli kogoś przerażają odległości jakie trzeba by pokonać może wybrać się do Centrum Kultury Ekumenicznej i zobaczyć miniaturki cerkwi zgromadzone w jednym miejscu. Jest tam też przepiękny Ogród Biblijny z niesamowitymi roślinami. Na szczycie góry Jawor rozpościerają się niesamowite widoki na wody zalewu i okoliczne wyspy. Znajduje się tutaj także niedźwiedzia gawra. Piękne widoki zobaczymy także z platformy widokowej na Korbanii czy plaża w Olchowcu. To również miejsce wielu imprez kulturalnych. Organizowane są one cyklicznie i głównie z myślą o turystach i wczasowiczach. W wielu pobliskich wsiach znajdują się ośrodki wypoczynkowe. Solina to wspaniały pomysł na spędzenie wolnego czasu. Niezależnie jaki sposób relaksu wybierzemy, w Bieszczadach znajdziemy wszystko. Tutaj nikt nie będzie się nudził.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

close
To właśnie MY
Czadowa Tablica Komputer i cyfry to nasze środowisko naturalne. Na co dzień pracujemy razem i dobrze się rozumiemy. Doszliśmy kiedyś do wzniosu, że każdy z nas uwielbia podróżować. W pracy stanowimy dobry zespół więc postanowiliśmy zintegrować się na innej płaszczyźnie i organizować wspólne wojaże.
Dzika natura wzywa nas i wtedy ruszamy w teren, w nieznane. Nasze wyprawy to prawdziwe męskie spotkania, chociaż czasem podróżują z nami nasze kobiety. Na blogu będziemy dodawać wpisy i pochwalimy się, gdzie udało się nam dotrzeć.
search
Kategorie
avatar

Hi, guest!

settings

menu